Ma már nemcsak az egyetemeken kell nagyobb terjedelmű beadandó feladatot, a tanulmányok zárásakor pedig szakdolgozatot készíteni, hanem a középiskolai, technikumi vizsga feladatai között is megjelenik a projektfeladat, portfólió-készítés. Ehhez a tanulónak felkészülten kell használnia egy modern szövegszerkesztő programot. A végeredmény szempontjából mindegy, hogy Worddel, Microsoft 365-tel, Pages-szel vagy a Linux szövegszerkesztővel dolgozunk. Bizonyos paramétereket (betűtípus, -méret, margók, sortávolság) ugyanúgy be kell állítanunk, illetve meghatározott műveleteket el kell végeznünk ahhoz, hogy írásbeli munkánk megjelenése igényes legyen (pl. tartalomjegyzék generálása, hivatkozások stb.).
Bármilyen szellemi munkát igénylő munkahelyen dolgozunk, elkerülhetetlenek a dokumentumszerkesztési feladatok, gondoljunk egy emlékeztető, beszámoló, összefoglaló vagy egy levél megírására. Az ügyintézői, titkári munka ma már nem elsősorban adatbeviteli feladatokat jelent, sokszínűbbé vált, s fontos eleme a fájlkezelés, dokumentumszerkesztés, dokumentumvédelem is.
Ez a munkatankönyv ahhoz ad segítséget, hogy fejlődjenek a digitális kompetenciáink, magabiztosan tájékozódjunk a szövegszerkesztő programunkban, milyen beállítások, parancsok segítségével formázhatunk rendezett, professzionális megjelenésű dokumentumot egy szövegszerkesztő által kínált lehetőségekkel (a teljesség igénye nélkül). Az utasítások pontos követése szokássá alakíthatja a pontos, precíz munkavégzést, a következetes fájlkezelési műveletek (mentés, keresés, jelszavas védelem) biztosítják a dokumentumbiztonságot, visszakereshetőséget, de a könyv egyes feladatai által fejlődhet a kreativitásunk, az önálló munkavégzési képességünk is.
Mire a könyv végére ér a lelkes felhasználó, kezében – pontosabban számítógépén – lesz egy önmaga által összeállított dokumentum, tartalom- és ábrajegyzékkel, hivatkozásokkal, eltérő élőfejekkel és élőlábakkal. A fájl az általa használt szövegszerkesztő program menüit és az azokban található legfontosabb parancsokat, eszközöket tartalmazza. Amikor projektfeladatát vagy portfólióját készíti, semmi mást nem kell majd tennie, mint ugyanezeket a műveleteket, beállításokat elvégeznie. Úgy tanulhatunk leghatékonyabban ezzel a tankönyvvel, ha nemcsak olvassuk, hanem a szövegben lévő menüket, parancsokat olvasás közben azonnal meg is keressük a szövegszerkesztőnkben.
A könyv nem tér ki a programokban előre beállított sablonok használatára, mint pl. a Word Tervezés főmenüjében a Téma vagy a Dokumentum formázásának választási lehetőségei vagy a speciális hivatkozások beszúrása stb.
Jó tanulást, hasznos munkát, eredményes írásbeli kommunikációt kívánunk!
A könyv készítői